Poznań Old Jazz Festival http://wp.oldjazzfestival.pl Wed, 15 Aug 2018 20:09:58 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.5.15 X jubileuszowy Poznań Old Jazz Festival http://wp.oldjazzfestival.pl/x-jubileuszowy-poznan-old-jazz-festival/ Mon, 05 Feb 2018 20:41:39 +0000 http://wp.oldjazzfestival.pl/?p=378 Rok 2018 dla poznańskiego jazzu to czas szczególny. 25-lecie istnienia obchodzić będzie formacja jazzu tradycyjnego Dixie Company, a 15 września odbędzie się jubileuszowa dziesiąta edycja Poznań Old Jazz Festival.

plakat-X

Celebrowanie kilkudziesięciu lat jazzu w Poznaniu rozpoczęło się już 17 lipca ubiegłego roku, kiedy w legendarnym Studio im. Krzysztofa Komedy Polskiego Radia Poznań zarejestrowano wyjątkowy koncert. Przed mikrofonami rozgłośni wystąpiła amerykańska wokalistka jazzowa Diane Davidson (U.S.A.), której towarzyszył zespół Dixie Company. To kontynuacja historii trwającej od 24 kwietnia 1927 roku, kiedy to w Poznaniu powstała trzecia – po Warszawie i Krakowie – Rozgłośnia Polskiego Radia. Dwa lata później na terenie Powszechnej Wystawy Krajowej wystąpił big band Kataszka i Karasińskiego.

Wprowadzeniem w festiwalowy nastrój będzie cykl koncertów pod nazwą „Swingująca Starówka”, promujący ten gatunek muzyki, a wykonywanej zarówno przez uznanych artystów, jak i muzyków rozpoczynającym profesjonalną karierę, dając im szansę prezentacji swoich umiejętności. Koncerty te w ubiegłych latach cieszyły się ogromną popularnością wśród poznaniaków i turystów odwiedzających poznański Stary Rynek. Koncerty organizowane przez Stowarzyszenie Dixie Club przy współpracy z Estradą Poznańską i Wielkopolskim Muzeum Niepodległości tradycyjnie odbędą się przed Odwachem na Starym Rynku, w niedziele: 1 i 29 lipca (od godz. 12:30), 5, 12 i 26 sierpnia (od godz. 13:30), oraz 2 i 9 września (od godz. 12:30).

Koncerty Swingującej Starówki w dniach 5 sierpnia i 9 września poprzedzać będzie Mała Akademia Jazzu, stały element edukacyjny naszego Festiwalu, adresowany do młodych słuchaczy.

Klamrą spinającą ponad 90 lat jazzowej tradycji w Poznaniu i głównym wydarzeniem jubileuszy będzie zaplanowany na dzień 15 września 2018 r. X Poznań Old Jazz Festival, organizowany przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego Dixie Club z siedzibą w Poznaniu.

Już od godz. 11:00 zespoły uczestniczące w Festiwalu zagrają w ogródkach lokali gastronomicznych na Starym Rynku. Następnie o godz. 12:00 ruszy barwna Parada Nowoorleańska – nieodłączny elementem Festiwalu, podążając od Starego Rynku do Starego Browaru, gdzie odbędzie się kolejna Mała Akademia Jazzu (godz. 13:00-14:00) a następnie koncerty zespołów w Atrium, na Dziedzińcu Sztuki i na Szachownicy (godz. 14:00-15:00).

W czasie festiwalu wystąpią:

Old Timers

Old Timers

Diane Davidson USA & Dixie Company

Diane Davidson USA & Dixie Company

Rakovnik Brass Band - Czechy

Rakovnik Brass Band

RB Dixie Five

RB Dixie Five

Happy Jazz Band

Happy Jazz Band

O godzinie 18:00 rozpocznie się koncert galowy na scenie w Parku Starego Browaru.

UWAGA: Wstęp na wszystkie imprezy wolny!!!!

Organizatorzy zastrzegają możliwość dokonywania korekty programu imprez festiwalowych. Prosimy o śledzenie strony internetowej http://oldjazzfestival.pl, na której podawane będą na bieżąco ewentualne zmiany programowe.

]]>
Festiwalowe reminiscencjeIX Poznań Old Jazz Festival – 2017 r. http://wp.oldjazzfestival.pl/festiwalowe-reminiscencjeix-poznan-old-jazz-festival-2017-r/ Mon, 18 Dec 2017 20:42:34 +0000 http://wp.oldjazzfestival.pl/?p=358 Perspektywa ponad dwóch miesięcy od IX Poznań Old Jazz Festival, którym cieszyliśmy się dnia 23 września br. pozwala na bardziej refleksyjne, pozbawione emocji spojrzenie na jego przebieg. Z pozoru wydawać by się mogło, że co roku Festiwal wygląda bardzo podobnie, ale zapewniam, że każdy ma swój charakterystyczny rys, odróżniający od poprzednich.

Myślę, że na tegoroczny Festiwal wpływ miały sierpniowe wydarzenia muzyczne, bardzo znaczące dla gospodarzy – zespołu Dixie Company oraz perspektywa jubileuszowego spotkania w roku przyszłym.

Przypomnę, że najpierw muzycy Dixie Company wyjechali na trasę koncertową w Czechach (10-14 sierpnia), a to na Festiwal w Pilznie i Dobřichovicach, a następnie zagrali dwa koncerty w Karlovych Varach. Już trzy dni później, 17 sierpnia, mogliśmy wysłuchać znakomitego koncertu z okazji jubileuszu 90-lecia Rozgłośni w studio im. Krzysztofa Komedy poznańskiego Radia, utrwalonego w całości na filmie video. A później znów dwa koncerty festiwalowe: w Radomiu (19 sierpnia) i w Rybniku (20 sierpnia), oba z udziałem czołowych zespołów jazzu tradycyjnego (Old Timers, Leliwa Jazz Band, South Silesian Brass Band). Cały tour nie miałby zapewne takiego uroku, gdyby muzykom Dixie Company nie towarzyszyła absolutnie wyjątkowa, czarująca niezwykłym głosem i promiennym uśmiechem, amerykańska wokalistka Diane Davidson!

Diane Davidson i Dixie Company

W takiej oto atmosferze doczekaliśmy naszego IX Poznań Old Jazz Festival.

Po udanej paradzie nowoorleańskiej, wieczorem spotkaliśmy się tradycyjnie w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, do którego drogę wskazuje gestem ręki (z pomnika) sam Krzysztof Komeda – Trzciński. Również tradycyjnie, po raz trzeci z rzędu, otworzył Festiwal Happy Jazz Band, big band powstały z inicjatywy pana Macieja Kramera. Z roku na rok zespół brzmi coraz lepiej, dojrzalej, poszerza repertuar i bez kompleksów aspiruje do grona najlepszych w swej kategorii formacji w Polsce.

Happy Jazz Band

Gospodarze – Dixie Company wystąpili w towarzystwie wokalistki Moniki Lewis Schmidt (U.S.A.), o której sam Wynton Marsalis kiedyś powiedział, że ma głos anioła. Monica Lewis Schmidt występowała już wielokrotnie z Dixie Company, co przełożyło się na znakomite zgranie z zespołem, a osobiste walory wokalistki dokładały w tle ciepłych klimatów soul i gospel.

Później na scenie zrobiło się bardzo kolorowo, za sprawą Brazzo Brazzone z partnerskiego dla Poznania Hanoweru. Pastelowe garnitury i koszule członków zespołu, czarne kapelusze, słoneczne okulary celowo budowały wizerunek w stylu włoskich mafiosów z lat dwudziestych z Palermo. Choć Brazzo Brazzone nie można zaliczyć do ortodoksyjnych wykonawców jazzu tradycyjnego, to ich występy rozgrzały publiczność festiwalową, ze względu na niezwykłą żywiołowość, a być może również ze względu na odświeżającą odmienność wizerunku i wykonywanej muzyki.

Brazzo Brazzone - Niemcy

Szczęśliwie wróciliśmy do naszego ulubionego gatunku muzyki za przyczyną The Dixie Hot Licks z Pilzna, gospodarza sierpniowego festiwalu w Czechach. Założycielem i liderem grupy jest puzonista Jindřich Jindřich, co w tłumaczeniu na polski oznacza Henry Henryk. To świetny organizator i menadżer Zespołu, który w Pilznie tak zręcznie pogrupował i poprowadził muzyków z różnych zespołów w czasie parady nowoorleańskiej, że poprosiliśmy go, by to samo zrobił w Poznaniu. Kwiatkiem w The Dixie Hot Licks jest niewątpliwie stale uśmiechnięta wokalistka Jana Golianová. Przypuszczam, że to właśnie ona jest „nad-szefem” dla lidera Grupy, przynajmniej w niektórych sprawach, na przykład kostiumów scenicznych. Muzycy występują w t-shirtach w biało-granatowe paski, a Jana jest zdeklarowaną miłośniczką wszelkich pasków… Wszyscy muzycy to młodzi, sympatyczni ludzie z niezłym warsztatem, poczuciem humoru, dużym talentem i zapałem do uprawiania jazzu tradycyjnego. Moim zdaniem na szczególne wyróżnienie zasługuje bandżysta Filip ‚Boris’ Hahn, który jest również bardzo sprawnym wokalistą, dysponującym przyjemnym głosem.

The Dixie Hot Licks - Czechy

Finał należał do Leliwa Jazz Band z Tarnowa, który założony został w 1978 r. przez bandżystę, gitarzystę i aranżera Edwarda Wnęka. Jednak nie długi czas istnienia jest głównym atrybutem Zespołu, a niezwykle wysoki poziom wykonawczy, potwierdzony licznymi nagrodami (m.in. Złota Tarka w Iławie, Konkurs im. Bogdana Styczyńskiego, konkurs „Złoty Skarabeusz” im. Henryka Majewskiego, „Srebrna Róża”) i udziałem w najbardziej prestiżowych festiwalach jazzu tradycyjnego (Euro Jazz Festival w Paryżu, czy Internationales Dixieland Festival w Dreźnie). Nas też zachwycił jazz tradycyjny w ich wykonaniu, przede wszystkim profesorski profesjonalizm, niezwykły luz i widoczna radość z muzykowania. We mnie dodatkowo wzbudzili zazdrość, gdy dowiedziałem się, że powstałe z inicjatywy muzyków LJB Tarnowskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego „Leliwa” w tamtejszej restauracji Bombaj-Music, prowadzonej przez muzyków Zespołu, braci Józefa (puzon) i Kazimierza (saxofon) Partyków, organizuje cotygodniowe „czwartki jazzowe” zakończane jam session z udziałem zaproszonych gości, muzyków LJB i szerokiego grona tarnowskich muzyków. Dlaczego Tarnów leży tak daleko od Poznania?

Leliwa Jazz Band

Z wielką radością należy odnotować, że i w tym roku naszej paradzie nowoorleańskiej i koncertowi finałowemu Festiwalu towarzyszyli tancerze Swing Craze. Ileż przyjemności dostarczają widzom pełne dynamiki i wykorzystujące do cna swingowy rytm ich niewymuszone i ewidentnie też sprawiające im radość popisy! Chapeau bas!
Na przyszłoroczny, jubileuszowy Poznań Old Jazz Festival patrzymy z optymizmem, mając zapewnienie wsparcia naszych działań przez dotychczasowych sponsorów, a także wstępnie potwierdzony udział zaproszonych muzyków i wokalistów. Uchylę rąbka tajemnicy – będzie na Festiwalu wielu wykonawców, o których piszę powyżej.

A teraz chciałbym jeszcze cofnąć się do radosnego dnia 12 sierpnia br. i niespodziewanego spotkania w Karlovych Varach. Tego dnia Dixie Company grali na Festiwalu w Dobřichovicach na przedmieściach czeskiej Pragi. Po koncercie mieliśmy przemieścić się do Karlovych Varów, gdzie na następny dzień zaplanowany był koncert Zespołu z udziałem Diane Davidson. Tymczasem zadzwonił do nas Adam Gromek (amerykański menadżer Diane Davidson) z informacją, że w hotelu, do którego się udawaliśmy przebywa na kuracji… Karel Gott z rodziną, z którym już nawiązał sympatyczny kontakt a… Karel chętnie wysłuchałby koncertu Diane Davidson i Dixie Company. Niestety kończy swój pobyt i w czasie zaplanowanego koncertu już go w Karlovych Varach nie będzie. Adam zarządził zatem dodatkowy prywatny koncert dla Karela Gotta, w kameralnej atmosferze bardzo klimatycznego i luksusowego hotelu Savoy Westend.
Pięknie było! Karel Gott miły, ciepły, wyluzowany, w znakomitym nastroju, dał się po koncercie namówić na zaśpiewanie fragmentów swych słynnych przebojów „Lady Carneval” (w duecie z Diane Davidson) i „Tam kam chodí vítr spát” . Nazajutrz ten prawdziwy dżentelmen przysłał dla Diane podziękowanie za koncert i piękny bukiet kwiatów.

Zapraszając na przyszłoroczny, jubileuszowy X Poznań Old Jazz Festival, który zaplanowany jest na 15 września 2018 r. chcę poinformować, że jednocześnie świętować będziemy również 25-lecie Dixie Company i 20-lecie Ery Jazzu, autorskiego projektu Dionizego Piątkowskiego, z pewnością najznakomitszego w Polsce znawcy jazzu .

Informując o powyższym liczę na gremialny udział obecnych i przyszłych fanów jazzu tradycyjnego w wyjątkowym, potrójnym jubileuszu.
Prze-moll (Barański)

]]>
Edycja 2017 http://wp.oldjazzfestival.pl/ix-poznan-old-jazz-festival/ Sun, 11 Jun 2017 20:54:59 +0000 http://wp.oldjazzfestival.pl/?p=345 Serdecznie zapraszamy na kolejną dziewiątą edycję Poznań Old Jazz Festival, która odbędzie się 23 września br. Jak co roku ważnym elementem festiwalu będzie Mała Akademia Jazzu. W formie krótkiego koncertu opowiemy historię gatunku, zademonstrujemy instrumenty charakterystyczne dla tego kierunku jazzu i zaprezentujemy najważniejsze kompozycje i najwybitniejszych przedstawicieli tej muzyki. Pokażemy także na czym polega sztuka improwizacji i przeprowadzimy kilka konkursów, a te osoby które poprawnie odpowiedzą na nasze pytania otrzymają nagrody ufundowane przez sponsorów. Audycję poprowadzi trębacz Dixie Company Jakub Marszałek mający znakomite przygotowanie pedagogiczne. Liczymy, że także w tym roku tłumy poznaniaków i turystów spontanicznie przyłączą się do muzycznego korowodu w stylu nowoorleańskim prowadzonego od Starego Browaru do Starego Rynku. Wieczorem w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UM przy ulicy Przybyszewskiego 37A odbędzie się koncert galowy. Gorąco zachęcamy do obejrzenia reportażu Telewizji Polskiej autorstwa Janusza Hojana z VIII Poznań Old Jazz Festival http://poznan.tvp.pl/27277696/viii-poznan-old-jazz-festival-08102016

plakat_9

IX Poznań Old Jazz Festival składać się będzie z trzech zasadniczych elementów

  • Koncertu edukacyjnego pod nazwą Mała Akademia Jazzu
  • Parady Nowoorleańskiej na trasie Stary Browar, ulicami Półwiejska, Wrocławska do Starego Rynku.
  • Wieczornego koncertu galowego w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu.

Bilety na koncert galowy będzie można nabyć w Centrum Informacji Miejskiej przy ulicy Ratajczaka 44 w Poznaniu oraz w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UM przy ulicy Przybyszewskiego 37A.

W trakcie festiwalu wystąpią następujące zespoły:

  • Brazzo Brazzone Hanower – Niemcy
  • The Dixie Hot Licks – Czechy
  • Leliwa Jazz Band – Polska
  • Dixie Company i Monika Lewis Schmidt – Polska, USA
  • Happy Jazz Band – Polska
Brazzo Brazzone - Hanower Niemcy

Brazzo Brazzone – Hanower Niemcy

The Dixie Hot Licks - Czechy

The Dixie Hot Licks – Czechy

Happy Jazz Band - Polska

Happy Jazz Band – Polska

Leliwa Jazz Band - Polska

Leliwa Jazz Band – Polska

]]>
Edycja 2016 – relacja http://wp.oldjazzfestival.pl/edycja-2016-relacja/ Mon, 10 Oct 2016 21:14:03 +0000 http://wp.oldjazzfestival.pl/?p=337 Drodzy Fani jazzu tradycyjnego!

Przeglądnąłem tekst umieszczony na naszej stronie po ubiegłorocznym VII Poznań Old Jazz Festival, do czego i Państwa zachęcam. W przeciwieństwie do wyborczych zapowiedzi polityków nasze obietnice dotyczące kolejnego Festiwalu, który już za nami, zostały spełnione co do joty!

Na VIII Poznań Old Jazz Festiwal, który odbył się w sobotę 17 września 2016 r., zgodnie z zapowiedzią przybyli: trio Jazzpolizei z Berlina, Prešovsky Dixieland ze Słowacji oraz Five O’Clock Orchestra z Częstochowy. Dotrzymaliśmy obietnicy co do muzycznej obecności gospodarzy Festiwalu – Dixie Company, których muzyką można było nasycić się na paradzie nowoorleańskiej i na koncercie galowym. Znakomicie udała się Mała Akademia Jazzu w nowej formule, która odbyła w piątek poprzedzający główne wydarzenia Festiwalu w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Poznaniu przy ul. Prądzyńskiego 53.

Niespodziewanie spełniły się też nasze marzenia o takiej metamorfozie „parady nowoorleańskiej”, by przyciągała jeszcze więcej publiczności. Stało się to za sprawą absolutnie niesamowitych i cudownych tancerzy grupy Swing Craze, skupiających entuzjastów i propagatorów tańca Lindy Hop. Towarzyszyli nam przez cały festiwalowy dzień.

By wszystko udało się zorganizować, oczywiście potrzebne były niemałe środki finansowe, których dostarczyli przede wszystkim nasi niezawodni przyjaciele, od lat wspierający Festiwal. Bez życzliwości Macieja Dąbrowieckiego – Prezesa Storck spółka z o.o. czy Krzysztofa Smolińskiego – Prezesa Steelpress spółka z o.o. nawet największe starania organizatorów Festiwalu nie miałyby szans powodzenia. Ich rolę docenił także Tadeusz Erhardt-Orgielewski, lider i założyciel Five O’Clock Orchestra, który po prawie półwiecznej karierze jazzmana z pewnością wie co mówi, a w czasie występu, z estrady w imieniu swoim i zespołu również podziękował naszym sponsorom.

Dziękując, nie sposób pominąć pozostałych wspaniałych ofiarodawców, a to Miasta Poznań, które wyasygnowało środki dla naszej Imprezy. Podziękowania kierujemy również do Pani Prezes Małgorzaty Deckinger-Mrowiec, Pana Macieja Kramera z Hama Polska sp. z o.o. oraz Tomasza Borowskiego Prezesa MSR Traffic Zakład Systemów Sterowania Ruchem Drogowym sp. z o.o. Od kilku już lat wspiera nas również Krzysztof Ostrowski – Prezes Robi sp. z o.o. Do grona wiernych przyjaciół i zdeklarowanych fanów jazzu tradycyjnego zaliczamy Czesława Ratajczaka właściciela Zakładu Remontowo-Budowlanego w Grodzisku Wlkp. Cieszy nas pogłębiająca się więź z Rehasport Clinic i życzliwość Pana dr. Tomasza Piontka. Trudno wyobrazić sobie nasz Festiwal bez pomocnych gestów Waldemara Kaczmarka z Klubu Rondo, należącego do Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald.

Miła jest nam świadomość, że są takie osoby i firmy, które wspierają nas corocznie od pierwszych imprez festiwalowych. Należą do nich Aleksandra Cebernik – Prezes Harpo sp. z o.o. Technologia dla Niepełnosprawnych oraz niestrudzony propagator i mecenas kultury firma Schattdecor sp. z o.o. Nasza wdzięczność należna jest również pozostałym sponsorom, panom: Krzysztofowi Tomczakowi i Jerzemu Łupickiemu oraz firmom: Browar Fortuna
w Miłosławiu oraz Protext Poligrafia.

Nie wiem, gdzie prezentowane byłyby koncerty galowe Old Jazz Festiwal, gdyby nie Bogdan Poniedziałek – Kanclerz Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i jego wielka życzliwość dla naszego przedsięwzięcia. To dzięki niemu i przychylności władz Uczelni imprezy festiwalowe odbywają się we wspaniałej sali Centrum Kongresowo-Dydaktycznego, gdzie mamy zapewnione znakomite nagłośnienie i profesjonalną obsługę techniczną.

Cieszy nas życzliwe zainteresowanie mediów wydarzeniami firmowanymi przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego „Dixie Club”. Relacje red. Marka Zaradniaka w Głosie Wielkopolskim, audycje prowadzone przez red. Ryszarda Glogera i red. Barbarę Miczko-Malcher w Radio Merkury Poznań oraz zainteresowanie Telewizji TVP3 Poznań reprezentowanej przez red. Janusza Hojana wprowadzały odpowiednią dixielandową atmosferę. Do tego bardzo cenne dla nas były informacje o planowanych zamierzeniach zamieszczane w miesięczniku IKS, które z pewnością przysporzyły nam wielu słuchaczy na koncertach „Swingującej Starówki” oraz wydarzeniach stricte festiwalowych.

Za to wszystko jesteśmy ogromnie wdzięczni wszystkim wymienionym i niewymienionym osobom i firmom. A skoro jestem przy podziękowaniach, to chciałbym wskazać na tych, których publiczność dostrzec nie może, a bez których Festiwal by nie istniał.

Piotr Soroka – pomysłodawca Festiwalu, perkusista Dixie Company i Prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego „Dixie Club”. Ten, który wszystko, podkreślam – wszystko (!!!) wymyśla, organizuje. Ten, który kontaktuje się z wykonawcami, uzgadnia z nimi warunki uczestnictwa, kontaktuje się ze sponsorami, udziela wywiadów dla radia i telewizji, przezwycięża wszystkie przeciwności i pokonuje przeszkody na drodze do sukcesu Old Jazz Festiwal. Drugą osobą pozostającą w cieniu festiwalowych jupiterów jest Jacek Zgoliński Wiceprezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego „Dixie Club” i szef Centrum Kongresowo-Dydaktycznego UM w Poznaniu, zagorzały miłośnik bluesa i wspaniały organizator.

Nie zważając na ewentualne konsekwencje wynikające z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi powiem, że właśnie ONI są spiritus movens Old Jazz Festival!

Być może nie powinienem recenzować warstwy merytorycznej Festiwalu, ale ośmielony i zachęcony przez wybitnego muzyka, kompozytora i aranżera Bogdana Ciesielskiego do pisania tzw. „wrażeniówek”, słów kilka o wykonawcach, którzy przewinęli się przez festiwalową estradę.

Początek Parady Nowoorleańskiej

Początek Parady Nowoorleańskiej

Jak w ubiegłym roku, zaczęło się od bardzo udanego występu Happy Jazz Band z Maciejem Kramerem, który to Zespół stał się dojrzalszy, prezentując świetnie wyważone bigbandowe brzmienie. Grupa prezentuje się naprawdę dobrze, a występy podczas Swingującej Starówki upewniają o bardzo szerokim repertuarze Bandu.

Jazzpolizei z Berlina, choć w swoich występach przesuwają akcenty w stronę show, gdzie pierwszoplanową rolę przejmuje warstwa wizualna, to jednak nie jest ona w stanie przykryć autentycznych umiejętności muzyków. Trzeba naprawdę mieć znakomity warsztat, by sprokurować tak smakowity pastisz jazzu tradycyjnego. Słuszność tego spostrzeżenia potwierdza fakt, że Mathias Grabisch potrafił zagrać przepięknie na suzafonie całą linię melodyczną utworu. To naprawdę trudne i nieswoiste dla tego instrumentu!

Niespodziewane spotkanie Jazzpolizei z polskim policjantem

Niespodziewane spotkanie Jazzpolizei z polskim policjantem

Dixie Company, jak zwykle dali pokaz nieprawdopodobnego luzu i profesjonalizmu najwyższej próby. Brzmienie zespołu niezmiennie jest znakomite, a każdy z muzyków jest wirtuozem swojego instrumentu. W ten klimat bez trudu wpasował się puzonista Five O’Clock Orchestra – Jakub Moroń, który zastąpił nieobecnego Krzysztofa Zarembę. Jego gościnny występ z Dixie Company uznać należy za wydarzenie tegorocznego Festiwalu. Ten wspaniały muzyk, zasługuje na najwyższe uznanie. Może trochę żal, że nie usłyszeliśmy na Festiwalu śpiewającego Wojtka Warszawskiego, który ustąpił miejsca gościowi z Hanoweru – Paulowi Harwinowi, gdyż ten poprowadził nas – fanów jazzu tradycyjnego w klimaty bliższe dawnym rewiom z berlińskiego Friedrichstadt-Palast.

Nie zawiódł Prešovsky Dixieland – klasyczny w swoim składzie i brzmieniu, prezentujący wyrównany, znakomity poziom wykonawczy. Nie od dziś wiadomo, że na południe od Polski, zarówno w Czechach, jak i na Słowacji wiele się dzieje w zakresie jazzu tradycyjnego. Również Five O’Clock Orchestra z Częstochowy, której muzyków z ogromnym wyczuciem dobiera lider Tadeusz Erhardt-Orgielewski pokazała na czym polega stary dobry jazz. Znów brylował Kuba Moroń na puzonie i znakomity, grający „od zawsze” czyli od 47 lat w zespole klarnecista, saksofonista i pianista – Janusz Sołtysik.

Grupa taneczna Swing Craze w akcji

Grupa taneczna Swing Craze w akcji

I wreszcie z największą przyjemnością chcę napisać o zjawiskowych, tryskających humorem i werwą tancerzach SWING CRAZE, którzy stali się przyciągającą wzrok ozdobą Festiwalu. Ta poznańska grupa entuzjastów i propagatorów Lindy Hop wrażenia muzyczne wzbogaciła wizualnymi. Działo się to na chodnikach podczas parady nowoorleańskiej, a także podczas koncertu galowego. Ich taniec miał wiele wspólnego z dixielandem, a to poprzez fantastyczną umiejętność improwizacji, swoistą dla rasowych jazzmanów. Jak twierdzą wytrawni muzycy jazzowi, improwizacja może się udać tylko w jednym przypadku – gdy jest perfekcyjnie przygotowana. W istocie, patrząc na niezwykle spontanicznych tancerzy, miało się wrażenie jakby wykonywali z góry przygotowane układy choreograficzne, choć niewątpliwie była to improwizacja, zdeterminowana okolicznościami towarzyszącymi popisom. Źle napisałem, to nie były popisy, a tkwiąca w nich potrzeba ruchu, gdy słyszą rytmiczną, synkopowaną muzykę. Przy nich naprawdę łatwo zrozumieć, w jaki sposób powinno się używać swingu. Należy mieć nadzieję, że widoczna u nich nieprzeparta chęć tańca do muzyki granej na żywo sprawi, że tancerze Swing Craze staną się stałym elementem naszego Festiwalu.

A w roku 2017 spotykamy się w sobotę w dniu, o którym na pewno wcześniej Was powiadomimy Pamiętajcie – każdy przyprowadza przynajmniej dwóch swoich znajomych, krewnych, przyjaciół, co będzie sprawdzał

Wasz Prze-moll (Barański),
na-moll’ny konferansjer festiwalowy

PS. A tancerze Swing Craze wraz z osobami towarzyszącymi na koncert galowy w przyszłym roku wchodzą za darmo!

]]>
Edycja 2016 http://wp.oldjazzfestival.pl/322/ Fri, 29 Jul 2016 20:43:30 +0000 http://oldjazzfestival.pl/?p=322 17 września kolejne święto „starego dobrego jazzu” czyli ósma edycja Poznań Old Jazz Festival. Dzień wcześnie w piątek organizujemy Małą Akademię Jazzu w zespole szkół przy ulicy Prądzyńskiego. Jak co roku ulicami Poznania przejdzie Parada Nowoorleańska, a w sobotni wieczór zespoły uczestniczące w festiwalu zagrają na koncercie galowym w Centrum Kongresowo -Dydaktycznym przy ulicy Przybyszewskiego.

plakat_8

Program festiwalu:

Piątek 16 września 2016 roku
11:00 Mała Akademia Jazzu (Zespół Szkół przy ulicy Prądzyńskiego 53 w Poznaniu)
Sobota 17 września 2016 roku
11:00 – 12:00 Parada Nowoorleańska na trasie Stary Browar-Wrocławska-Stary Rynek
12:00 – 13:00 koncerty zespołów w ogródkach restauracji w zachodniej pierzei Starego Rynku
18:00 koncert galowy w Centrum Konferencyjno- Dydaktycznym UM Przybyszewskiego 37A

Bilety w cenie 60 zł do nabycia w CIM Ratajczaka 44, CKD UM Przybyszewskiego 37A, bilety24.pl

Zapraszamy trzy formacje:

Jazzpolizei z Niemiec

Jazzpolizei z Niemiec

Presovsky Dixieland ze Słowacji

Presovsky Dixieland ze Słowacji

Five O'Clock Orchestra - Częstochowa

Five O’Clock Orchestra – Częstochowa

]]>
http://wp.oldjazzfestival.pl/303/ Tue, 01 Dec 2015 21:51:14 +0000 http://oldjazzfestival.pl/?p=303 Drodzy Fani jazzu tradycyjnego!

VII Poznań Old Jazz Festival przeszedł już do historii. Wysoki poziom prezentowany przez muzyków uczestniczących w Festiwalu potwierdziły recenzje prasowe. Mamy też nadzieję, że strona artystyczna koncertu galowego w pełni usatysfakcjonowała gości Festiwalu. Znakomicie wpisali się w konwencję nasi przyjaciele z Rybnika – South Silesian Brass Band. Nie zwiódł ponownie obecny na Poznań Old Jazz Festival, bardzo lubiany czeski Rakovnik Brass Band, który we właściwy tylko sobie sposób rozbawił poznańską publiczność. Świetnie spisał się zespół Alte Wache z Poczdamu, a debiutujący Happy Jazz Band został bardzo ciepło przyjęty przez fanów jazzu.

To wszystko jednak było możliwe dzięki wypróbowanym przyjaciołom od lat wspierający naszą inicjatywę , którzy nie zawiedli także w tym roku. Szczególnie chcemy podziękować Panu Prezesowi Maciejowi Dąbrowieckiemu oraz Panu Prezesowi Krzysztofowi Smolińskiemu. Dzięki ich wieloletniej, corocznej życzliwości i hojności z optymizmem patrzymy na festiwalową przyszłość. Znaczącą pomoc otrzymaliśmy także od Funduszu Wspierania Twórczości ZAiKS. Wierzymy, że pozytywna ocena sposobu wykorzystania przekazanych nam środków będzie skutkowała współpracą przy organizacji Festiwali w kolejnych latach. Przy składaniu podziękowań nie sposób pominąć niezwykle życzliwego Festiwalowi Pana Tomasza Piątka oraz Panów Prezesów: Krzysztofa Ostrowskiego, Tomasza Borowskiego, Czesława Ratajczaka i Macieja Kramera, a także towarzyszących nam od pierwszych Festiwali firm Schattdecor i Harpo. Otrzymaliśmy też wsparcie od Browaru Fortuna oraz firm Gałopol i Protext, za które jesteśmy szczerze wdzięczni. Znakomity catering przygotował szef klubu „Rondo” Waldek Kaczmarek.

Bardzo wdzięczni jesteśmy mediom za życzliwe informowanie o wydarzeniach firmowanych przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego „Dixie Club”. Dotyczy to zarówno samego Festiwalu jak i wydarzeń poprzedzających – koncertów z cyklu „Swingująca Starówka”. Z pełnym profesjonalizmem i niezwykłą rzetelnością informowali o tym, a potem recenzowali wydarzenia red. Marek Zaradniak z „Głosu Wielkopolskiego”, a na antenie Radia „Merkury” – red. Ryszard Gloger i red. Mariusz Kwaśniewski.

Oczywiście już teraz myślimy o VIII Poznań Old Jazz Festiwal, który zaplanowany jest na sobotę 17 września 2016 r. Do uczestniczenia w nim zamierzamy zaprosić: Jazzpolizei z Berlina, Presovsky Dixieland ze Słowacji, Five O’Clock z Częstochowy oraz Königsberg Brass Band z Kaliningradu. Wsłuchując się w głosy zawiedzionych fanów Dixie Company – gospodarzy Festiwalu, rozczarowanych ich absencją na tegorocznym koncercie galowym obiecujemy, że błąd ten w przyszłym roku naprawimy. W sferze przemyśleń jest również udoskonalanie formuły Festiwalu, by jak najlepiej dopasować ją do oczekiwań publiczności. Prawdopodobne jest, że Mała Akademia Jazzu odbędzie się w piątek poprzedzający Festiwal w jednej z poznańskich szkół podstawowych. Myślimy też o takiej zmianie „parady nowoorleańskiej”, by skupiła jeszcze więcej publiczności i stała się rzeczywistym magnesem przyciągającym publiczność na wieczorny koncert galowy. Czekamy również na Wasze pomysły i wsparcie, a kto z Was ma ochotę niech wstępuje do Wielkopolskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego „Dixie Club”.

Dziękujemy wszystkim fanom za liczny udział w święcie „starego dobrego jazzu” i do zobaczenia w przyszłym roku! Pamiętajcie – sobota, 17 września 2016 r.!

Zarząd WSJT „Dixie Club”

Mała Akademia Jazzu

Mała Akademia Jazzu

Nagrody od firmy Storck

Nagrody od firmy Storck

Happy Jazz Band

Happy Jazz Band

South Silesian Brass Band

South Silesian Brass Band

Rakovnik Brass Band

Rakovnik Brass Band

]]>
Edycja 2015 http://wp.oldjazzfestival.pl/edycja-2015-2/ Sun, 16 Aug 2015 20:33:35 +0000 http://oldjazzfestival.pl/?p=280 plakat_7

26 września br. odbędzie się VII Poznań Old Jazz Festival. Na coroczne  święto „starego dobrego jazzu” zapraszamy znany i lubiany przez poznaniaków Rakovnik Brass Band z Czech, Alte Wache z Poczdamu oraz South Silesian Brass Band z Rybnika. Wystąpią także: Happy Jazz Band i Dixie Kings. Finansowe wsparcie zadeklarowały już firmy Storck oraz Steelpress, ale liczymy też na innych wypróbowanych przyjaciół naszego wydarzenia.  Poznań Old Jazz Festival organizowany jest w Poznaniu od 2009 roku, a jego liderem i moderatorem muzycznym jest zawsze poznańska formacja Dixie Company. W ramach festiwalu pojawią się plenerowe działania na przestrzeni od Starego Browaru poprzez ulicę Półwiejską, Wrocławską do Starego Rynku. W tym dniu o godzinie 10:00 na dziedzińcu Sztuki Starego Browaru rozpocznie się Mała Akademia Jazzu dla najmłodszych poznaniaków. Następnie wyruszy Parada Nowoorleańska z udziałem zaproszonych zespołów, maszerująca od Starego Browaru dalej wymienioną trasą, aby ok. godziny 12:00 dotrzeć przed poznański ratusz gdzie zagrają znany standard „When The Sainst Go Marchining In”. Jazzmeni wezmą też udział w uroczystym zamknięciu projektu Coolturalny Stary Rynek oraz inauguracji sezonu Senioralnych na Placu Wolności. Natomiast o godzinie 18:00 w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UM przy ulicy Przybyszewskiego 37A rozpocznie się koncert galowy.

list

Alte WacheRakovnik Brass BandSouth Silesian Brass Band
]]>
Swingująca Starówka http://wp.oldjazzfestival.pl/268/ Mon, 06 Jul 2015 19:25:59 +0000 http://oldjazzfestival.pl/?p=268 Swingujaca-Starowka

Program koncertów „Swingująca Starówka

28.06 – Dixie Company

05.07 – Sunshine Trio
12.07 – Old Men Jazz Quartet
19.07 – Swing Trio

02.08 – Dixie Company
09.08 – Sunshine Trio
16.08 – Old Men Jazz Quartet
23.08 – Happy Jazz Band

6.09 – Dixie Company
20.09 – Old Men Jazz Quartet
26.09 – VII Old Jazz Festival (Mała Akademia Jazzu, Parada Nowoorleańska, Koncert Galowy)

]]>
Drodzy fani jazzu tradycyjnego http://wp.oldjazzfestival.pl/drodzy-fani-jazzu-tradycyjnego/ Mon, 06 Jul 2015 19:09:48 +0000 http://oldjazzfestival.pl/?p=263 Mimo ogromnych trudności, ostatecznie udało się zorganizować szóstą edycję Poznań Old Jazz Festival. Jest to zasługą naszych wypróbowanych przyjaciół. Pana Dyrektora Macieja Dąbrowieckiego, Panów Prezesów Krzysztofa Smolińskiego, Krzysztofa Ostrowskiego, Tomasza Borowskiego, Czesława Ratajczaka, Macieja Kramera i wielu innych, którym na sercu leży jazz tradycyjny. Mielimśy niebywałą okazję obcowania z wyrafinowaną Hannover Swing Society, czeskim pełnym werwy i humoru Old Timers Jazz Band, oraz wolsztyńskimi Dixie Kings. Niestety z powodów finansowych nie dotarł do Poznania znakomity śląski Silesian Brass Band. Bardzo chcemy, aby zagrał w przyszłorocznej edycji festiwalu, która odbędzie się 26 września. Jak co roku startujemy w konkursach ofert ogłaszanych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Miasto Poznań z nadzieją, że tym razem bardziej przychylnie potraktowana zostanie nasza wieloletnia inicjatywa. Mamy nowe pomysły na rozszerzenie formuły festiwalowej, który być może zawędrujemy do innych miast Wielkopolski. Chcemy też zaprosić formację z USA Cakewalkin’ Jass Band z partnerskiego miasta Toledo. Czekamy na Wasze pomysły i wsparcie, a kto z Was ma ochotę niech wstępuje do Wielkopolskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego „Dixie Club”, którego dane znajdziecie w zakładce Kontakt.

Old Timers Jazz Band - Praga

Old Timers Jazz Band – Praga


Hannover Swing Society - Hanower

Hannover Swing Society – Hanower


Dixie Kings - Wolsztyn

Dixie Kings – Wolsztyn

]]>