12.01
Drodzy Fani jazzu tradycyjnego!
VII Poznań Old Jazz Festival przeszedł już do historii. Wysoki poziom prezentowany przez muzyków uczestniczących w Festiwalu potwierdziły recenzje prasowe. Mamy też nadzieję, że strona artystyczna koncertu galowego w pełni usatysfakcjonowała gości Festiwalu. Znakomicie wpisali się w konwencję nasi przyjaciele z Rybnika – South Silesian Brass Band. Nie zwiódł ponownie obecny na Poznań Old Jazz Festival, bardzo lubiany czeski Rakovnik Brass Band, który we właściwy tylko sobie sposób rozbawił poznańską publiczność. Świetnie spisał się zespół Alte Wache z Poczdamu, a debiutujący Happy Jazz Band został bardzo ciepło przyjęty przez fanów jazzu.
To wszystko jednak było możliwe dzięki wypróbowanym przyjaciołom od lat wspierający naszą inicjatywę , którzy nie zawiedli także w tym roku. Szczególnie chcemy podziękować Panu Prezesowi Maciejowi Dąbrowieckiemu oraz Panu Prezesowi Krzysztofowi Smolińskiemu. Dzięki ich wieloletniej, corocznej życzliwości i hojności z optymizmem patrzymy na festiwalową przyszłość. Znaczącą pomoc otrzymaliśmy także od Funduszu Wspierania Twórczości ZAiKS. Wierzymy, że pozytywna ocena sposobu wykorzystania przekazanych nam środków będzie skutkowała współpracą przy organizacji Festiwali w kolejnych latach. Przy składaniu podziękowań nie sposób pominąć niezwykle życzliwego Festiwalowi Pana Tomasza Piątka oraz Panów Prezesów: Krzysztofa Ostrowskiego, Tomasza Borowskiego, Czesława Ratajczaka i Macieja Kramera, a także towarzyszących nam od pierwszych Festiwali firm Schattdecor i Harpo. Otrzymaliśmy też wsparcie od Browaru Fortuna oraz firm Gałopol i Protext, za które jesteśmy szczerze wdzięczni. Znakomity catering przygotował szef klubu „Rondo” Waldek Kaczmarek.
Bardzo wdzięczni jesteśmy mediom za życzliwe informowanie o wydarzeniach firmowanych przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego „Dixie Club”. Dotyczy to zarówno samego Festiwalu jak i wydarzeń poprzedzających – koncertów z cyklu „Swingująca Starówka”. Z pełnym profesjonalizmem i niezwykłą rzetelnością informowali o tym, a potem recenzowali wydarzenia red. Marek Zaradniak z „Głosu Wielkopolskiego”, a na antenie Radia „Merkury” – red. Ryszard Gloger i red. Mariusz Kwaśniewski.
Oczywiście już teraz myślimy o VIII Poznań Old Jazz Festiwal, który zaplanowany jest na sobotę 17 września 2016 r. Do uczestniczenia w nim zamierzamy zaprosić: Jazzpolizei z Berlina, Presovsky Dixieland ze Słowacji, Five O’Clock z Częstochowy oraz Königsberg Brass Band z Kaliningradu. Wsłuchując się w głosy zawiedzionych fanów Dixie Company – gospodarzy Festiwalu, rozczarowanych ich absencją na tegorocznym koncercie galowym obiecujemy, że błąd ten w przyszłym roku naprawimy. W sferze przemyśleń jest również udoskonalanie formuły Festiwalu, by jak najlepiej dopasować ją do oczekiwań publiczności. Prawdopodobne jest, że Mała Akademia Jazzu odbędzie się w piątek poprzedzający Festiwal w jednej z poznańskich szkół podstawowych. Myślimy też o takiej zmianie „parady nowoorleańskiej”, by skupiła jeszcze więcej publiczności i stała się rzeczywistym magnesem przyciągającym publiczność na wieczorny koncert galowy. Czekamy również na Wasze pomysły i wsparcie, a kto z Was ma ochotę niech wstępuje do Wielkopolskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego „Dixie Club”.
Dziękujemy wszystkim fanom za liczny udział w święcie „starego dobrego jazzu” i do zobaczenia w przyszłym roku! Pamiętajcie – sobota, 17 września 2016 r.!
Zarząd WSJT „Dixie Club”