2018
02.05

Rok 2018 dla poznańskiego jazzu to czas szczególny. 25-lecie istnienia obchodzić będzie formacja jazzu tradycyjnego Dixie Company, a 15 września odbędzie się jubileuszowa dziesiąta edycja Poznań Old Jazz Festival.

plakat-X

Celebrowanie kilkudziesięciu lat jazzu w Poznaniu rozpoczęło się już 17 lipca ubiegłego roku, kiedy w legendarnym Studio im. Krzysztofa Komedy Polskiego Radia Poznań zarejestrowano wyjątkowy koncert. Przed mikrofonami rozgłośni wystąpiła amerykańska wokalistka jazzowa Diane Davidson (U.S.A.), której towarzyszył zespół Dixie Company. To kontynuacja historii trwającej od 24 kwietnia 1927 roku, kiedy to w Poznaniu powstała trzecia – po Warszawie i Krakowie – Rozgłośnia Polskiego Radia. Dwa lata później na terenie Powszechnej Wystawy Krajowej wystąpił big band Kataszka i Karasińskiego.

Wprowadzeniem w festiwalowy nastrój będzie cykl koncertów pod nazwą „Swingująca Starówka”, promujący ten gatunek muzyki, a wykonywanej zarówno przez uznanych artystów, jak i muzyków rozpoczynającym profesjonalną karierę, dając im szansę prezentacji swoich umiejętności. Koncerty te w ubiegłych latach cieszyły się ogromną popularnością wśród poznaniaków i turystów odwiedzających poznański Stary Rynek. Koncerty organizowane przez Stowarzyszenie Dixie Club przy współpracy z Estradą Poznańską i Wielkopolskim Muzeum Niepodległości tradycyjnie odbędą się przed Odwachem na Starym Rynku, w niedziele: 1 i 29 lipca (od godz. 12:30), 5, 12 i 26 sierpnia (od godz. 13:30), oraz 2 i 9 września (od godz. 12:30).

Koncerty Swingującej Starówki w dniach 5 sierpnia i 9 września poprzedzać będzie Mała Akademia Jazzu, stały element edukacyjny naszego Festiwalu, adresowany do młodych słuchaczy.

Klamrą spinającą ponad 90 lat jazzowej tradycji w Poznaniu i głównym wydarzeniem jubileuszy będzie zaplanowany na dzień 15 września 2018 r. X Poznań Old Jazz Festival, organizowany przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego Dixie Club z siedzibą w Poznaniu.

Już od godz. 11:00 zespoły uczestniczące w Festiwalu zagrają w ogródkach lokali gastronomicznych na Starym Rynku. Następnie o godz. 12:00 ruszy barwna Parada Nowoorleańska – nieodłączny elementem Festiwalu, podążając od Starego Rynku do Starego Browaru, gdzie odbędzie się kolejna Mała Akademia Jazzu (godz. 13:00-14:00) a następnie koncerty zespołów w Atrium, na Dziedzińcu Sztuki i na Szachownicy (godz. 14:00-15:00).

W czasie festiwalu wystąpią:

Old Timers

Old Timers

Diane Davidson USA & Dixie Company

Diane Davidson USA & Dixie Company

Rakovnik Brass Band - Czechy

Rakovnik Brass Band

RB Dixie Five

RB Dixie Five

Happy Jazz Band

Happy Jazz Band

O godzinie 18:00 rozpocznie się koncert galowy na scenie w Parku Starego Browaru.

UWAGA: Wstęp na wszystkie imprezy wolny!!!!

Organizatorzy zastrzegają możliwość dokonywania korekty programu imprez festiwalowych. Prosimy o śledzenie strony internetowej http://oldjazzfestival.pl, na której podawane będą na bieżąco ewentualne zmiany programowe.

Komentarze są zamknięte.